ZAKAZANE PIOSENKI

NAPRZÓD DO BOJU ŻOŁNIERZE

Premiera 27 września 2023!

Po ogromnym sukcesie, jaki osiągnął projekt zainicjowany przez Annę Czenczek pt. „Zakazane Piosenki”, przedstawiamy Państwu jego kontynuację:

Koncert pt. "Zakazane piosenki-Naprzód do boju żołnierze" w wykonaniu Danuta Błażejczyk, Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anna Czenczek z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego Tomasz Filipczaka, z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Koncert, którego organizatorem jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia” odbędzie się 27 września 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, o godz. 18.00.

Autorem i twórcą projektu „Zakazane piosenki – Naprzód, do boju żołnierze!” jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera utwory z filmu a także, pieśni wojskowe, patriotyczne i legionowe, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt ma również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Podczas koncertu widzowie będą mogli usłyszeć utwory takie jak m.in. „Leci liście z drzewa”, „Czerwone jabłuszko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”.

W koncercie oprócz Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, w skład której wchodzi młodzież i dzieci z Rzeszowa oraz całego Podkarpacia, wystąpi wyjątkowy Gość Honorowy – Danuta Błażejczyk. Oprawę całości stworzy zespół muzyczny pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

Projekt został wyróżniony dofinansowaniem ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Zapraszamy już 27 września 2023, o godz. 18.00!
WOJEWÓDZKI DOM KULTURY (ul. Okrzei 7, Rzeszów)
Wejście tylko z zaproszeniami!
Więcej informacji już wkrótce – www.csw.info.pl, www.fundacjacarpathia.pl

Wystąpią: DANUTA BŁAŻEJCZYK oraz SOLIŚCI I GRUPA ARTYSTYCZNA CENTRUM SZTUKI WOKALNEJ W RZESZOWIE POD KIERUNKIEM DR ANNY CZENCZEK Z TOWARZYSZENIEM ZESPOŁU MUZYCZNEGO TOMASZA FILIPCZAKA w składzie:
Filip Ciaś, Nikola Dryś, Karina Janik, Izabela Kochman, Krzysztof Kosior, Julia Kościńska, Ewa Machała, Aleksandra Małek, Dawid Pleban, Amelia Rudnicka, Julia Różańska, Sylwia Zatorska, Solomia Zhekalo, Julia Zygmunt.

REPREZENTACYJNA GRUPA DZIECIĘCO- MŁODZIEŻOWA CENTRUM SZTUKI WOKALNEJ W RZESZOWIE PRACUJĄCA POD KIERUNKIEM DR ANNY CZENCZEK W SKŁADZIE:
Emilia Bednarz, Sabina Bednarz, Bożena Beniw , Anastazja Czado , Milena Demitraszek , Lena Dul , Amelia Herbert, Zuzia Krawiec, Magdalena Kruczek, Blanka Magoń, Adama Mitrowski, Maja Pęcak, Radzik Emilia , Sebastian Stryczek , Agata Szymala , Julia Szymala , Nina Szymańska , Aleksandra Wcisło , Kornelia Woś, Aleksandra Zaniewicz, Patrycja Zatorska, Laura Zawada

Skład zespołu:
Fortepian : Tomasz Filipczak
Kontrabas/Gitara basowa: Mirosław Wiśniewski
Perkusja: Przemysław Kuczyński
Akordeon: Malwina Misiak
Skrzypce I: Justyna Baran
Skrzypce II: Elżbieta Paliwoda-Bulicz
Altówka: Marek Czech
Wiolonczela: Adam Misiak

Pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie wokalne, opieka artystyczna, dyrygent, producent – Anna Czenczek