Zakończyliśmy II edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”

Szanowni Państwo,

Zakończyliśmy II edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”, która odbyła się w dniach 8-10 listopada 2023 na Politechnice Rzeszowskiej.

Festiwal został zainicjowany, by przypomnieć szerokiej publiczności  wyjątkowe piosenki, które na trwałe wpisały się w historię Polski. Takich festiwali patriotycznych jest bardzo mało, gdzie młodzi artyści mogą zaśpiewać z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu muzycznego ze specjalnie napisanymi aranżacjami. Wybrane najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne, o ciekawych aranżacjach wokalnych i instrumentalnych, przybliżają historię dziejów naszej Ojczyzny. Młodzi  uczestnicy festiwalu mieli okazję przedstawić widzom koncertów – Przesłuchań Konkursowych i Koncertu Laureatów ciekawą interpretację, pokazując współczesne wykonania pieśni patriotycznych. 

9 listopada 2023r. podczas Uroczystego Otwarcia Festiwalu Artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek zaśpiewali piosenki pochodzące z koncertu „Piechota, ta szara piechota”, które były zapowiedzią i zaproszeniem na koncert z gościnnym udziałem Jacka Wójcickiego 10 listopada. Wśród solistów był także Antonii Lasota, który z utworem „Krakowiak” zdobył nagrodę specjalną na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka oraz Julia Kościńska, która zaśpiewała utwór “Modlitwa Obozowa” - autorstwa Adama Kowalskiego - żołnierza, legionisty i poety pochodzącego z Rzeszowa. Zaraz potem Uroczystego Otwarcia dokonali:

 • komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego - brygadier Marek Matuła
 • Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie - insp. ZS Barbara Gajewska
 • Prezes Towarzystwa Przyjaciół Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie - st. insp. ZS Pan Marek Strączek - Dowódca Południowo-Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego,
 • Pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki – Pani dr Anna Czenczek,
 • oraz Gość Honorowy - Pan Jacek Wójcicki

Po wyjątkowych przemówieniach nadszedł czas na Przesłuchania Konkursowe Wokalistów z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.  Zgłoszenia na festiwal napłynęły z całej Polski, a swoich reprezentantów miały Województwa: Lubelskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Podkarpackie, Podlaskie, Śląskie, Zachodniopomorskie. Jury kwalifikacyjne wyłoniło następujących finalistów:

 • Kornelia Czerwiec (Kraków, woj. Małopolskie) – „Jaskółka uwięziona"
 • Joanna Dudek (Palikówka, woj. Podkarpackie) – „Miasto”
 • Natalia Gazda (Nowa Dęba, woj. Podkarpackie) – „Polska”
 • Karina Janik (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Po ten kwiat czerwony”
 • Alicja Karpiuk (Włodawa, woj. Lubelskie) – „Nie ma kraju”
 • Izabela Kochman (Głuchów, woj. Podkarpackie) – „Cisza - Modlitwa Katyńska”
 • Gabriela Kocój (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „O Mój Rozmarynie”
 • Krzysztof Kosior (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Mury”
 • Aleksandra Małek (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Miasto”
 • Daniela Mbas (Zamość, woj. Lubelskie) – „Taki kraj”
 • Oliwia Mielcarek i Piotr Kwolek (Stara Wieś, woj. Podkarpackie) – „Dzięki Wam”
 • Zuzanna Pala (Bielsko-Biała, woj. Śląskie) – „Egzekucja w Markowej”
 • Maja Rębisz (Susiec, woj. Lubelskie) – „Psalm stojących w kolejce”
 • Emilia Święcicka (Białystok, woj. Podlaskie) – „Piosenka o Wojtku" 

Artyści wystąpili przed Jury Finałowym w składzie:

 • Jacek Wójcicki - Przewodniczący Jury - polski aktor, śpiewak i muzyk, Gość honorowy festiwalu.
 • Anna Janosz - prof. tytularny sztuk muzycznych, zatrudniona w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest też dyrektorem Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu oraz pomysłodawcą i organizatorem wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych.
 • Elżbieta Krzemińska - profesor doktor habilitowany - zatrudniona w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi zajęcia wokalne jako dyrygent z zespołami akademickimi i zawodowymi.
 • Dr Izabela Fac - doktor nauk społecznych, dziennikarz, pracownik samorządu województwa podkarpackiego, pasjonatka muzyki.

Po wystąpieniu wszystkich finalistów Jury udało się na obrady, aby następnego dnia ogłosić wyniki II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Moja Ojczyzna”.

10 listopada 2023r. o godz. 18.00 Aula Politechniki Rzeszowskiej wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi, którzy przybyli posłuchać młodych wokalistów oraz poznać werdykt Jury Finałowego.

Wieczór rozpoczął się od Koncertu Laureatów – 6 artystów – zdobywców Grand Prix, Miejsc na podium oraz nagrody za interpretację piosenki patriotycznej, które wyłoniło Jury podczas obrad. Po wysłuchaniu laureatów, na scenie zaśpiewała Julia Różańska – zdobywczyni Grand Prix ubiegłorocznej – pierwszej edycji festiwalu, która wykonała zwycięski utwór pt. „Panie Generale”.

Nadszedł czas na najważniejszy moment Festiwalu – ceremonię wręczenia nagród i ogłoszenie wyników. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

 • GRAND PRIX - Emilia Święcicka (Białystok, woj. Podlaskie) – „Piosenka o Wojtku"
 • I MIEJSCE - Izabela Kochman (Głuchów, woj. Podkarpackie) – „Cisza - Modlitwa Katyńska”
 • I MIEJSCE EX AEQUO - Alicja Karpiuk (Włodawa, woj. Lubelskie) – „Nie ma kraju”
 • II MIEJSCE - Daniela Mbas (Zamość, woj. Lubelskie) – „Taki kraj”
 • III MIEJCE -  Oliwia Mielcarek i Piotr Kwolek (Stara Wieś, woj. Podkarpackie) – „Dzięki Wam”
 • Nagroda za najlepszą interpretację piosenki patriotycznej - Krzysztof Kosior (Rzeszów, woj. Podkarpackie) – „Mury”

Prestiżowe nagrody ufundowali: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego,  Starosta Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa, Komenda Główna Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec, a także Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Na zakończenie Festiwalu odbył się Koncert ku Niepodległej pt. „Piechota, ta szara piechota” w wykonaniu Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego w składzie:

Tomasz Filipczak – instrumenty klawiszowe, aranżacje
Mirosław Wiśniewski – bas
Przemysław Kuczyński – perkusja
Malwina Misiak – akordeon
Agata Krystek –  I skrzypce
Elżbieta Paliwoda-Bulicz –  II skrzypce
Marek Czech –  altówka
Tomasz Błaszczak–  wiolonczela

 

- Anna Czenczek – pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie i opracowanie wokalne, opieka artystyczna

- Bernadetta Wojtuń-Sikora, Klaudia Czenczek – choreografia

- Wizualizacje przygotował starszy sierżant ZS Pan Mateusz Witczuk

Koncert ku Niepodległej pt. „Piechota, ta szara piechota”

W repertuarze znalazły się pieśni legionowe w specjalnie napisanych, nowych opracowaniach muzycznych. Całość koncertu ułożyła się w opowieść złożoną z tekstów starannie wybranych i znaczących. Celem koncertu jest edukacja i upowszechnienie wiedzy na temat polskich pieśni legionowych i przedstawienie ich w atrakcyjnych dla młodego pokolenia aranżacjach oraz artystów – dzieci i młodzieży, którzy rozwijają swoje artystyczne zdolności. Młodzi wokaliści Centrum Sztuki Wokalnej mieli okazję uczyć się interpretować teksty pieśni oraz poznali historię ich powstania.

Gościem honorowym koncertu pt. „Piechota, ta szara piechota” był Jacek Wójcicki który został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej, który przygotował utwory legionowe w specjalnie opracowaniu wokalno-instrumentalnym razem z Artystami Centrum Sztuki Wokalnej. Również wykonał wyjątkowe utwory  m. in. „Miejcie nadzieję”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „A my nie chcemy uciekać stąd”.

Jacek Wójcicki od lat zajmuje na polskim rynku muzycznym pozycję wyjątkową. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych. Każdy jego koncert spaja niepowtarzalna osobowość sceniczna, tworząc kolorowe, pełne kontrastów, brawurowe show. Występuje wspólnie z największymi gwiazdami sceny, m.in. z Grażyną Brodzińską, Małgorzatą Walewską czy Beatą Rybotycką, z którą stworzyli własny recital. Bierze także udział gościnny w projektach „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza i „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza. Jako aktora (absolwent krakowskiej PWST, ujawnił swój talent w słynnej “Piwnicy pod Baranami”) widzieliśmy go w takich filmach jak „Lista Schindlera” S.Spielberga, „Ostatni dzwonek” M. Łazarkiewicz, serialach „Dzieci z Doliny Młynów” i „Urwisy z Doliny Młynów” oraz programach TV m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, galach Zbigniewa Górnego itd. Stworzył też niezapomnianą postać Pana Tenorka – bohatera programów dziecięcych TVP.

Festiwalowe koncerty poprowadzili: Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak.

Organizatorami II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2023” są Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad festiwalem nad festiwalem objęli:

Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk,

Biskup Rzeszowski  –  JE ks. bp Jan Wątroba,

Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart,

Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl,

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz,

Starosta Rzeszowski – Marek Sitarz,

Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek,

Rektor Politechniki Rzeszowskiej - prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik

Komendant Główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS – Marek Matuła

Partnerzy:

Politechnika Rzeszowska

Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia"

Jednostka Strzelecka 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie ZS "Strzelec" JP

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Darczyńcy :

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Rzeszów

Biuro Lasko Nieruchomości

S&K GROUP Sp. z o.o. – Krzysztof Słaby

Sterling – Kancelaria Podatkowa -  Michał Walicki

BTW Catering - Barbara Tomkiewicz Węglarz

Greinplast

PPUH "BUDREM" Usługi Budowlano-Remontowe

Patronat medialny:

TVP3 Rzeszów

Katolickie Radio „Via”

Gazeta Codzienna „Nowiny”

Portal informacyjny nowiny24.pl

Echo Rzeszowa

Miesięcznik Nasz Dom Rzeszów

Media Rzeszów

Kurier Rzeszowski

Poinformowani.pl

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego

Partnerem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie Przestrzeń Otwarta.