XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2023.

XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2023.

W dniach 22 – 23 lipca br. w Filharmonii Podkarpackiej odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” - Rzeszów 2023. Celem Festiwalu jest promocja uzdolnionych młodych artystów oraz prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata.  Rozmaitość kulturowa uczestników Festiwalu sprawia, że podczas przesłuchań prezentowana jest muzyka nowatorska i zróżnicowana. Od IV edycji wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej, co czyni go wyjątkowym w kalendarzu europejskich festiwali i przyciąga utalentowanych młodych twórców. Spośród ogromnej ilości zgłoszeń z całej Polski, a także Chorwacji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Norwegii, Słowacji, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. Jury kwalifikacyjne wybrało 15 finalistów.

Skład Jurkwalifikacyjnego:

- Danuta Błażejczyk - Jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką „Taki cud i miód” ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Korcza, zdobywając nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach „Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense” i „Moniuszkowo”, „Tajemnica Tomka Saweyra” a także w serialu „Lokatorzy”. Jest założycielką i prezesem Fundacji „Apetyt na Kulturę”, która opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne. Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzna barwę głosu i niebywałą muzykalność. Jej przeboje – „Taki cud i miód”, „Wielki romans małych serc”, „Serce nie jest wyspą samotną” – weszły do kanonu najbardziej znanych polskich przebojów. Za swoją działalność Danuta Błażejczyk w 2011 roku otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2020 roku świętowała jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Od lat cieszy się sympatią publiczności i uznaniem krytyków muzycznych, którzy cenią ją za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, oryginalną barwę̨ głosu i niebywałą muzykalność. Nadal koncertuje i nagrywa. W tym roku wystąpiła w jubileuszowym 60. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

- Maciej Błażewicz - Autor portalu Dziennik-Eurowizyjny.pl. Miłośnik Konkursu Eurowizji, który obserwuje od 17 lat. Od 2013 roku obserwator konkursu na żywo - dzięki Eurowizji odwiedził Malmo (2013), Kopenhagę (2014), Wiedeń (2015), Sztokholm (2016), Kijów (2017), Lizbonę (2018), Tel-Awiw (2019) pracował też przy Konkursach Eurowizji Junior od 2018 roku. Regularnie obserwuje też preselekcje narodowe w Polsce, miał też okazję na żywo śledzić tego rodzaju programy w wielu innych krajach Europy. Pasjonat europejskich festiwali piosenki, juror festiwalu Suncane Skale 2012 w Czarnogórze oraz Carpathia Festival 2018 i 2020. Często na łamach swojej strony internetowej prezentuje wielu młodych wykonawców, przygotowuje też internetowy plebiscyt promujący najnowsze polskie piosenki. Festiwal Carpathia obserwuje od paru lat jako jedyny w Polsce konkurs piosenki otwarty też dla obcokrajowców.

- Maciej Gnatowski - Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów. Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczął
w 1990 roku od pisania o muzyce w regionalnej gazecie codziennej „AZ”. W latach 1990 – 1997 tworzył i prowadził muzyczny program telewizyjny „Muzyczna Skrzynka” w TVP Rzeszów. Od 1990 roku związany z Polskim Radiem Rzeszów gdzie od samego początku współpracy był pomysłodawcą i autorem wielu audycji publicystycznych
i muzycznych, takich jak: „Środa młodych”, „Radio Biwak”, „Winda”, „Tu i teraz”, „W dobrym tonie”. Twórca Listy Przebojów Radia Rzeszów. W latach 1993 – 2010 korespondent polonijnych stacji radiowych w Chicago, gdzie wielokrotnie tworzył i prowadził programy radiowe. Od 17 lat związany z Carpathia Festival - prowadzi audycje muzyczne dotyczące Artystów,

22 lipca podczas przesłuchań konkursowych, finalistów oceniało Jury finałowe w składzie:

- Marek Kościkiewicz - Przewodniczący Jury 19. edycji Carpathia Festival należy do grona najbardziej znanych polskich artystów. Muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny jest założycielem i autorem sukcesu De Mono. Napisał większość piosenek zespołu, w tym największe hity m.in.: „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit”. Z zespołem De Mono sprzedał ponad milion płyt i zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka w 1994 roku. Założył najpopularniejszy magazyn muzyczno-kulturalny lat 90-tych „Machinę”. Wyprodukował kilka płyt, m.in. dla zespołu Blog-27 oraz formacji Stero Project, w której zadebiutowało wielu utalentowanych wokalistów i muzyków. Komponuje piosenki dla najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki śpiewają m.in.: Artur Gadowski („Ona jest ze snu”, „Szczęśliwego Nowego Yorku”), Varius Manx („A wtedy przyszedł maj”), Krzysztof Krawczyk („Święta, Święta”), Justyna Steczkowska („Aż po życia kres”), Krzysztof Cugowski („Demony wojny”), Doda („Nie daj się”), Rafał Brzozowski („Tak blisko”).

- Danuta Błażejczyk

- Monika Plizga – w zastępstwie za Panią Dorotę Daszykowską-Brud.

- Dr Izabela Fac - Dziennikarka, doktor nauk społecznych, a także pracownik samorządu województwa podkarpackiego. Jest pasjonatką muzyki i podróży, o czym doskonale wiedzą słuchacze jej autorskiej audycji radiowej „Żyj pasją i muzyką” na antenie Radia Via.

- Prof. Anna Janosz - Profesor tytularny sztuk muzycznych. W 1998 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, w 1999 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie tytuł doktora sztuk muzycznych, a w roku 2003 w Akademii Muzycznej w Poznaniu tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Swoje życie zawodowe związała z aktywnością artystyczną i pracą akademicką na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Prowadzi klasę dyrygentury, wykłada przedmioty związane z animacją i zarządzaniem w kulturze, kieruje Katedrą Edukacji, Teorii i Animacji Muzycznej na UKW. Jako dyrygent ma na swoim koncie setki koncertów a cappella i kantatowo-oratoryjnych, jako naukowiec dziesiątki artykułów i publikacji zwartych z zarządzania, animacji i marketingu w kulturze, a także historii amatorskiego ruchu muzycznego i procesów w nim zachodzących. Jest też menedżerem kultury. Od marca 2003 pełni również funkcję dyrektora Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, w którym realizuje kolejne sezony muzyczno-teatralne.

- Prof. Elżbieta Krzemińska - profesor zwyczajny sztuk muzycznych na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Edukacja muzyczna i Jazz, oraz muzyka estradowa.

- Beata Molak - Polska piosenkarka solowa i sesyjna, autorka tekstów, laureatka festiwali międzynarodowych i krajowych w latach, jurorka konkursów i przeglądów muzycznych. Od niemal 25 lat przewodniczy Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Z wyróżnieniem ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym i wielokrotnie gościła na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po raz pierwszy w 1983 roku, a potem w kolejnych edycjach festiwalu. W 1989 roku za utwór „Wolni” otrzymała II nagrodę w koncercie „Premiery” oraz nagrodę im. Karola Musioła. Międzyczasie koncertowała z grupą jazzową Ezz-thetics Marka Bychawskiego odnosząc sukcesy m.in. w Finlandii. W 1990 roku wydała swoją pierwszą solową płytę – album „Wolni” - nakładem Polskich Nagrań „Muza”. W tym samym roku wystąpiła w Opolu w recitalu z Ryszardem Rynkowskim. Był to także początek jej współpracy i koncertów z zespołem jazzowym Walk Away, obok Lory Szafran i Mietka Szcześniaka. Głos Beaty Molak znają miliony Polaków za sprawą filmów i reklam. Została „polskim głosem Pocahontas” w słynnej animacji Disneya. Nagrała ponad trzysta piosenek reklamowych, stając się głosem wielu telewizyjnych sloganów, oraz wspólnie z innym artystami nagrywała piosenki promujące ogólnopolskie akcje, jak pomoc poszkodowanym w czasie trzęsienia ziemi w Armenii czy „Razem przeciwko przemocy”. Jest również jurorką festiwali. Zasiada nie tylko w jury Carpathia Festival, ale także kolejnych edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” i w komisji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

- Michał Wojnarowski - Autor i tłumacz, kierownik literacki Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym w polskim oddziale The Walt Disney Company. Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.  Jest autorem tekstów piosenek do musicalu „Piloci”, który wystawiano w Teatrze Muzycznym ROMA, a także do innych spektakli teatralnych (m.in. „Gwiazda i ja”, „Następnego dnia rano”, „Zimowa opowieść”), seriali telewizyjnych (m.in. „Tylko miłość”, „Do dzwonka”) i filmów fabularnych („Klub włóczykijów”, „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”). Napisał także słowa piosenki promującej film „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” wykonywanej przez Edytę Górniak. Na język polski przełożył musicale wystawiane m.in. przez Teatr Muzyczny ROMA, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Rozrywki w Chorzowie i Teatr Muzyczny w Gdyni. To tak znane tytuły jak: „We will rock you”, „Waitress”, „Aida”, „Once”, „Billy Elliot”, „Wesołe kumoszki” czy „Przebudzenie wiosny”. Przetłumaczył również wiele piosenek do dubbingu (m.in. do filmów „Disneya Kraina lodu”, „Piękna i Bestia”, „Vaiana: skarb oceanu”, „Zaplątani”, „Mary Poppins”, „Król Lew” oraz dialogów filmowych (m.in. „Wonder Woman”, „Liga Sprawiedliwości”, „Logan: Wolverine”, „Legion samobójców”, „Pingwiny z Madagaskaru” i trylogia Hobbita).

- Witold Walawender - Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Rzeszowa. Muzyk, nauczyciel w klasie klarnetu Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie. Juror wielu prestiżowych konkursów, który w tym roku wziął udział również w wyborze zwycięzcy XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2023.

Jury przyznało następujące nagrody:

Grand Prix – Mario Junes (Wilno/Litwa)

I miejsce – Ola Kędra (Humniska/Polska)

II miejsce – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

III miejsce – Sargis Davtyan (Imielin/Polska)

Największa Osobowość Sceniczna – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

Nagroda Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego dla laureata, który w swoim wykonaniu najlepiej zinterpretował walory literackie tekstu – Anna Malacina-Karpiel (Poronin/Polska)

Wyróżnienie – Anna Federowicz (Karsin/Polska)

Wyróżnienie – Anastasia Mudryk (Lwów/Ukraina)

Wyróżnienie – Kinga Wołoszyn (Józefin/Polska)

Wśród fundatorów nagród znajdują się: Sponsor Tytularny Festiwalu - Bank Gospodarstwa Krajowego, Rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Polska oddział Rzeszów, Ziaja Zakład Produkcji Leków, Fundacja Creative.pl, Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego oraz Kwiaciarnia Magiczny Zakątek. Mecenasem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerem Festiwalu jest Województwo Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta. Wydarzenia festiwalowe dofinansowane zostały z Budżetu Gminy Miasta Rzeszów.

Zaproszenie do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu, w roli Gości Honorowych przyjęli: Krzysztof Dzikowski oraz Irena Santor.

W sobotę 22 lipca 2023 w Filharmonii Podkarpackiej odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu wraz z występem wszystkich grup artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Festiwal uroczyście otworzyli: Wicewojewoda Podkarpacki – Radosław Wiatr, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Gość Honorowy Festiwalu Irena Santor, Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec oraz Anna Czenczek – Pomysłodawczyni i Dyrektor „Carpathia Festival” oraz Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia. Po uroczystym Otwarciu Festiwalu rozpoczął się koncert pt. „We wspólnym rytmie serc” poświęcony twórczości Krzysztofa Dzikowskiego, Gościa Honorowego z okazji 60-lecia pracy twórczej. Zaśpiewali Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. W koncercie można było usłyszeć teksty największych polskich przebojów autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego m. in. „Anna Maria”, „Tak bardzo się starałem”, czy „Gondolierzy znad Wisły”. Pan Krzysztof Dzikowski niestety nie mógł być na festiwalu osobiście, jednak wszystkie przygotowane dla niego listy gratulacyjne i upominki od Wicewojewody Podkarpackiego Radosława Wiatra i Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka złożono na ręce dyrektor Festiwalu Pani Anny Czenczek, która osobiście przekaże je jubilatowi. Krzysztof Dzikowski nagrał specjalnie film z pozdrowieniami dla publiczności, organizatorów i wszystkich wykonawców, który został wyświetlony na telebimie przed rozpoczęciem koncertu pt. „We wspólnym rytmie serc”.

Następnie odbyły się przesłuchania konkursowe Złotej Piętnastki - uczestników zakwalifikowanych do finału festiwalu, którzy wystąpili z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej pod kierownictwem Tomasza Filipczaka. Po zakończonych przesłuchaniach jurorzy udali się na obrady. Koncerty poprowadziła Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak.

W niedzielę 23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 19.00 odbył się Koncert Laureatów – szczęśliwej 7 laureatów, wraz z występem Kamila Franczaka FRANKY – zwycięzcy ubiegłorocznej 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022. Następnie odbyło się ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród przez sponsorów, gości Festiwalu oraz fundatorów nagród.

Po krótkiej przerwie odbył się koncert, na który wszyscy czekali – największe przeboje Ireny Santor w koncercie pt. „Tych lat nie odda nikt” w wykonaniu Danuty Błażejczyk, Moniki Urlik, Kamila Franczaka oraz Solistów i Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tomasza Filipczaka. W repertuarze koncertu znalazły się najpiękniejsze utwory Ireny Santor, m. in. „Tych lat nie odda nikt”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Walc Embarras” czy „Wiem, że to miłość”. Irena Santor, uświetniła wydarzenie swoją obecnością w roli Gościa Honorowego. To wielki zaszczyt dla Rzeszowskiej publiczności! Pan Wicewojewoda Podkarpacki – Radosław Wiatr, Panie Prezydent Miasta Rzeszowa – Krystyna Stachowska i Jolanta Kaźmierczak, Pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu dr Anna Czenczek oraz Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec wręczyli Pani Irenie Santor pamiątkowe upominki.

Jej utwory specjalnie zaaranżował Tomasz Filipczak, na prośbę pomysłodawczyni i reżyserki koncertu – Pani Anny Czenczek. Ten rok jest dla niego szczególny, ponieważ obchodzi jubileusz 30-lecia pracy twórczej, co nie mogło umknąć organizatorom Festiwalu, Wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Panu Jerzemu Cyprysiowi oraz Paniom Prezydent Miasta Rzeszowa – Krystynie Stachowskiej i Jolancie Kaźmierczak, którzy przygotowali dla niego niespodziankę! To jednak nie był koniec świętowania! Pani Danuta Błażejczyk – gwiazda koncertu „Tych lat nie odda nikt”, a także Przewodnicząca Komisji Kwalifikacyjnej tegorocznej edycji Festiwalu, obchodziła w tym roku 70 urodziny! Z tej okazji również nie zabrakło kwiatów i prezentów, które przygotowała dr Anna Czenczek i Panie Prezydent Miasta.

Koncerty poprowadzili: Ilona Małek - dziennikarka TVP3 Rzeszów, kierownik „Aktualności”, prezenterka programu informacyjnego, autorka reportaży, prowadząca program „Lato w regionach” i jedna
z najbardziej rozpoznawalnych twarzy rzeszowskiego Oddziału Telewizji Polskiej, oraz Mateusz Szymkowiak zafascynowany magicznym światem telewizji reporter „Pytania na śniadanie” i prowadzący magazyn kulturalny „Lajk!”. Konferansjer. Prowadził m.in. Ceremonie Otwarcia Eurowizji Junior 2019 i 2020 oraz koncert „Od Opola do Opola” podczas 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2020 roku.

PKP 2023 1

Organizatorem XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Carpathia Festival" jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia

Patronat honorowy:

Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart

Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz

Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski

Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek

Collegium Humanum – prof. dr hab. Paweł Czarnecki

Sponsor tytularny:

Bank Gospodarstwa Krajowego

Mecenas wydarzenia:

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Związek Artystów Wykonawców STOART.

Sponsorzy i Darczyńcy:

Metal Lab W.Gajdek, A.Pęczar Sp.k., Siarkopol, Makarony Polskie, Lasko Nieruchomości, SGL Deweloper, Centrum Medyczne MEDYK, Kwiaciarnia Magiczny Zakątek, Collegium Humanum, Ziaja Polska, Salon Optyczny KWAŚNIAK, Biuro Nieruchomości KWAŚNIAK, KOMINKI Daniel Fąfara, REXBUD Rexinvest Group Sp. Z O. O., GERMANITAS Centrum Języków Obcych, Gospodarstwo Ogrodnicze Głuchów, Danuta i Ryszard Czach Sp. z o.o. Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz AMG Performance Center, Beskid Zdrój, Artezyjska Woda Krzemowa.

Partnerzy:

Województwo Podkarpackie, Filharmonia Podkarpacka, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Urban Lab, Brend Group, Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie, WBX Studio, Lord Jack Rzeszów, Osada Bóbrka nad Soliną, Hotel Fryderyk, ZAKR, Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego, Hotel i Restauracja Zacisze, Fundacja Creative.plFCshop.pl.

Patronat medialny:

TVP 2, TVP Polonia, TVP 3 Rzeszów, Dziennik Eurowizyjny, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Nowiny24.pl, Echo Rzeszowa, Katolickie Radio Rzeszów „Via”, Nasz Dom Rzeszów, VIP Biznes&Styl, biznesistyl.pl, Media Rzeszów, Nasze Miasto, Kurier Rzeszowski, Radio SuperNova, Poinformowani.pl, Radio Centrum.

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. Rzeszów – stolica innowacji. Kultura w Rzeszowie.

Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta

--

Biuro Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA

www.facebook.com/fundacjacarpathia 
www.fundacjacarpathia.pl