Jury kwalifikacyjne Carpathia Festival 2024

Jury kwalifikacyjne Carpathia Festival 2024

Szanowni Państwo,

Przedstawiamy niezwykłe trio, pracujące w Jury Kwalifikacyjnym tegorocznej edycji „Carpathia Festival”.

7. Jury kwalifikacyjne TFTOMASZ FILIPCZAK – PRZEWODNICZĄCY JURY KWALIFIKACYJNEGO

Pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kompozycji i aranżacji. Laureat wyróżnienia XX. Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Współpracował z licznymi scenami w Polsce: jako pianista i aranżer z Teatrem Rozrywki w Chorzowie (1996-99); z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie (1998-2006) m.in. przy musicalach „Crazy For You”, „Miss Sajgon”, „Koty”, „Pięciu Braci Moe”, „Piotruś Pan”; z Teatr Studio Buffo w Warszawie; z Teatrem Rampa w Warszawa (2016-17) przy musicalach „Rent” oraz „Jesus Christ Superstar”; w Teatrze Muzycznym w Gdyni był autorem muzyki i dyrygentem spektaklu „Opentaniec” oraz aranżerem musicali „Fotloose”, „Fame”, „Grease” i „Piotruś Pan”. Od 2018 roku kierownik muzyczny Teatru Syrena.

Jako aranżer i dyrygent zrealizował wiele koncertów i programów telewizyjnych, m.in. „Taniec z Gwiazdami” w TVN (V edycja), „Przebojowa noc” w TVP (2007 r.), „Złota sobota” w TVP (2007 r.), Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole w 2008 roku (kierownictwo muzyczne), 2009 roku (kierownictwo muzyczne koncertu „Debiuty”) oraz 2010 roku (kierownictwo muzyczne koncertu „Piosenka jest dobra na wszystko”). Był kierownikiem muzycznym, aranżerem oraz producentem muzycznym programów „Junior Eurowizja” w TVP (2016-17), „Jaka to melodia” w TVP (2012-18), „Gra muzyka” w TV Puls w 2019 r. oraz „Ameryka da się lubić” w TVP w 2020 r.

Współpracuje z wieloma gwiazdami polskiej muzyki, dla których produkował i aranżował płyty, m.in. z Robertem Janowskim, Januszem Radkiem, Łukaszem Zagrobelnym, Ireną Santor i Majką Jeżowską. Jest autorem muzyki do kilku filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych i seriali. Od 2017 roku kierownik muzyczny zespołu akompaniującego podczas koncertów „Carpathia Festival” w Rzeszowie.

7. Jury kwalifikacyjne MBMACIEJ BŁAŻEWICZ

Autor portalu Dziennik-Eurowizyjny.pl. Miłośnik Konkursu Eurowizji, który obserwuje od prawie 20 lat. Jest obserwatorem konkursu Eurowizji na żywo od 2013.

Regularnie obserwuje też preselekcje narodowe w Polsce, miał też okazję na żywo śledzić tego rodzaju programy w wielu innych krajach Europy. Pasjonat europejskich festiwali piosenki, juror festiwalu Suncane Skale 2012 w Czarnogórze oraz Carpathia Festival 2018 i 2020, 2022, 2023.

Często na łamach swojej strony internetowej prezentuje wielu młodych wykonawców, przygotowuje też internetowy plebiscyt promujący najnowsze polskie piosenki.

Festiwal Carpathia obserwuje od paru lat jako jedyny w Polsce konkurs piosenki otwarty też dla obcokrajowców.

7. Jury kwalifikacyjne MGMACIEJ GNATOWSKI – dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów. Przed laty tworzył i prowadził muzyczny program telewizyjny „Muzyczna Skrzynka” w TVP Rzeszów, a od 1990 roku związany jest z Polskim Radiem Rzeszów, w którym zainicjował i tworzył wiele audycji publicystycznych i muzycznych, takich jak: „Środa młodych”, „Radio Biwak”, „Winda”, „Tu i teraz”, „W dobrym tonie”. Jest twórcą Listy Przebojów Radia Rzeszów. Od 33 lat prowadzi audycje muzyczne oraz wiele imprez i koncertów. Od 17 lat związany z Carpathia Festival prowadząc audycje muzyczne dotyczące Artystów.

Jury Kwalifikacyjne wybierze Złotą 15 finalistów, którzy zaśpiewają w Rzeszowie podczas wielkiego finału jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2024.

 


Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” odbywa się w stolicy województwa podkarpackiego od 2005 roku i w tym roku świętował będzie XX – jubileuszową edycję! To tu pierwsze nagrody zdobywały takie gwiazdy jak: Ralph Kamiński i Tomasz Szczepanik z zespołem Pectus.

Jego pomysłodawczynią i dyrektorem jest ANNA CZENCZEK. Już 19 lat temu, podczas drugiej edycji festiwal zyskał status wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Od tej pory informacje o nim i zaproszenia do udziału docierają do artystów na całym świecie. Z całego też świata płyną zgłoszenia od wokalistów, muzyków i zespołów, którzy chcą w Rzeszowie powalczyć o główną nagrodę. Jest nią promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej o wartości 15 000 zł, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Przyznawane są również nagrody i wyróżnienia, m.in. dla najlepszej osobowości scenicznej. Uczestnicy festiwalu są nagradzani również przez takie instytucje jak m. in.: Stowarzyszenie Autorów Wykonawców SAWP, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, czy Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego.

Do tej pory na Carpathia Festival zgłosili się wokaliści i zespoły z ponad 30 krajów świata. Wokalista czy zespół wokalny, aby zwyciężyć i zdobyć Grand Prix, musi pokonać w eliminacjach konkurentów z różnych krajów. Ta rozmaitość kulturowa sprawia, że podczas przesłuchań prezentowana jest muzyka nowatorska i zróżnicowana. Podczas finałowej rozgrywki na scenie w Rzeszowie, wykonują ją wokaliści – soliści, duety i tercety. Towarzyszy im Orkiestra Festiwalowa.

Więcej informacji oraz wyniki kwalifikacji XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” już wkrótce!

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia

www.fundacjacarpathia.pl

www.carpathia.rzeszow.pl

Miejscowości, z których zostały nadesłane autorskie piosenki na Carpathia Festival – Rzeszów 2024:

Babica, Baranów Sandomierski, Białystok, Bielsko-Biała, Bochnia, Bolimów, Bydgoszcz, Chęciny, Czarny Las, Czeladź, Gdańsk, Glinice, Gliwice, Gnieździska, Gorlice, Józefin, Karpacz, Katowice, Kielce, Kiełczów, Kobyłka, Kozienice, Kozy, Kraków, Krosno, Krzeszów, Limanowa, Lipowo, Lublin, Ławnica, Łomianki, Łódź, Malbork, Nasutów, Nowy Sącz, Opatkowice, Pabianice, Panienka, Poznań, Przasnysz, Przemyśl, Przeworsk, Radom, Radłów, Rożnów, Ruda Śląska, Rzeszów, Strzyżów, Szczecin, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Żarnowa, Żyrardów.